8 начина да спасите тапицерията
Снимка: Guliver / Getty
Детето е имало порив на вдъхновение и тайно, без да го видите, е изрисувало дивана или фотьолите. С химикалка или флумастер.
Да се карате или не, това ще преценете сами. Налага се обаче да заличите следите от неговото „изкуство“.
Ето няколко начина, с които да пробвате да махнете драсканиците.
Ако следите са свежи, ще ги почистите значително по-лесно. Ако забележите „творението“ на детето след няколко дни, вече ще е по-трудно и резултатът е съмнителен.
Не се опитвайте да премахнете драсканиците с лакочистител на базата на ацетон или чист ацетон (коресилин) - той просто ще разяде тъканта на тапицерията.
Етилов алкохол във висока концентрация също не действа. Ако все пак решите да рискувате, тогава първо опитайте, като потъркате някой скрит ъгъл на дивана, за да видите резултата.
Трябва да тествате предварително и специалните течности, които са предназначени за почистване на мебели от петна. Те също могат да развалят тапицерията, защото съдържат агресивни вещества.
Какво да направите
Започнете с най-простото: разредете препарата в топла вода и започнете да почиствате надрасканата тапицерия. Не използвайте обикновена, а абразивна гъба. Първият път е малко вероятно да успеете, трябват ви 5 или 6 третирания.
От първия опит най-вероятно рисунките ще избледнеят, но няма да изчезнат, особено ако са направени с флумастер.
След това опитайте със сол: поръсете със сол петното, което преди това е било насапунисано и накрая го изплакнете с вода.
Етап 3. Опитайте с разреден алкохол или течност, съдържаща алкохол. Подходящ е и лакочистител без ацетон. Но тук има един неприятен момент: петното може да се разшири, така че действайте внимателно. Ако забележите, че става по-голямо, преустановете процедурата. И за да избегнете следващите щети, незабавно намокрете с влажна кърпа.
Ако диванът е кожен, можете да опитате да изчистите с гумичка следите от писалката и след това да намажете мястото с мазен крем. След като махнете крема (след няколко минути), отново използвайте гумичката.
Ако диванът е от плат, пробвайте да почистите следите от химикалката с глицерин: в чиста форма или смесена с препарат за миене на съдове. В първия случай продуктът трябва да се нанесе за около час и след това да се мине със суха кърпа. Във втория нанесете разтвора няколко пъти, докато петното изчезне.
Снимка: Guliver / Getty
От раклата на баба
1. Лимонов сок. От популярните домашни методи, лимоновият сок е най-ефективен: той трябва да се изстиска върху следите от рисунката , да се поръси със сол и след 5-10 минути да се избърше с влажна кърпа.
2. Паста за зъби. Друг вариант е пастата за зъби, която работи като гумичка върху кожените дивани. С нея мебелите трябва да се „почистват“ няколко пъти.
3. Каша от мляко и церевично нишесте. Друг съвет от времето на нашите баби е мляко и царевичното нишесте. Те се смесват на гъста каша, която се нанася върху „произведението“ на малкия художник и се оставя да изсъхне. След това се почиства с четка.
4. Горчица с вода. Горчицата на прах е истински спасител. Изглежда, че тя почиства почти всичко. Тя се разрежда с вода и сместа се нанася върху рисунката. Оставя се така за един ден, след това се почиства с вода и петното се изсушава.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари